Wczytuję dane...

Jakie są techniki malowania obrazów

Jakie są techniki malowania obrazów?

Malowanie to bardzo ciekawe hobby, które ostatnimi czasy zaczyna praktykować coraz więcej osób. Potrafi pomóc się zrelaksować, zwiększa kreatywność i pozwala uwolnić swoją twórczość.

Jednak samo kupienie płótna, pędzli oraz farb to nie wszystko. Należy bowiem zacząć od wybrania odpowiedniej techniki malowania obrazów. Jest ich wiele, a różnią się między sobą sposobem nakładania farb oraz wymaganymi narzędziami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zadaje pytanie, jakie są techniki malowania obrazów oraz, którą warto wybrać.

Sposoby malowania obrazów — farby olejne

Jedną z najpopularniejszych technik jest malarstwo olejne. Czym się wyróżnia? Polega na pokryciu podobrazia, którym mogą być zarówno płótno, jak i kawałek drewna, farbami olejnymi. Najistotniejszym elementem są tu właśnie specjalne farby. Dzięki swojej oleistej konsystencji oraz specjalnemu blaskowi można tworzyć niesamowite faktury oraz przeróżne efekty. To sprawia, że obrazy olejne wyglądają naprawdę fantastycznie.

Warto tutaj wspomnieć, że ta metoda jest niejako “matką” wielu najbardziej znanych technik malarskich oraz najbardziej znanych dzieł mistrzów. Sprawia to więc, że stanowi jedną z najchętniej wykorzystywanych sposobów malowania obrazów.

Tym, co wyróżnia obrazy olejne, to przede wszystkim piękna paleta barw oraz niezaprzeczalnie hipnotyzująca głębia. Prace przygotowane tymi farbami schną dosyć długo. Pozwala to jednak na dokonywanie zmian oraz modyfikacji jeszcze przez jakiś czas.

Nowoczesne techniki malarskie — akryle

Farby akrylowe są równie chętnie wykorzystywane przez artystów na całym świecie. To materiał powstały na bazie pigmentów wymieszanych z wodą, zawierający spoiwo syntetyczne - zwykle żywicę. Można je rozcieńczać, co znacznie ułatwia pracę.

Prace wykonane akrylami schną bardzo szybko, jednak płótno można nasączyć wodą. To pozwala na wydłużenie tego czasu w celu wprowadzenia poprawek i modyfikacji. Kolory można dowolnie ze sobą mieszać, a linie wykonywane tą techniką są mocne i stanowcze.

Malowanie farbami — techniki akwarelowe

Malarstwo akwarelowe jest uznawane za jedno z bardziej wymagających. Akwarele to farby, które rozcieńcza się w wodzie. Ze względu na jej zawartość podobrazie musi być w stanie ją wchłaniać. Najlepiej sprawdzi się więc papier celulozowy lub bawełniany.

Należy pamiętać, że ze względu na rzadką strukturę farby konieczna jest duża precyzja oraz świadome nakładanie kolejnych warstw. Obrazy przygotowane taką techniką są niezwykle delikatne, eteryczne, dlatego w tym przypadku warto stawiać na pejzaże oraz martwą naturę.

Techniki malowania obrazów — tempery

Odpowiadając na pytanie, jakie są techniki malowania obrazów, nie można nie wspomnieć o temperach. Jest to bardzo lubiana technika głównie ze względu na swoją wyjątkową trwałość. Nośnik nie wymaga gruntowania i może nim być drewno, papier czy płótno.

W temperach używa się substancji organicznych, takich jak żywica czy olej. Jako emulgatory można wykorzystywać również soki pochodzące z drzew i owoców, a nawet zwykłe mleko.