Wczytuję dane...
FAQ

Co to jest Haft Diamentowy?

Haft Diamentowy lub Mozaika Diamentowa to nowy, wciągający kierunek w rękodziele artystycznym. Często jest nazywana haftem diamentowym lub obrazem diamentowym albo kryształkowym, ze względu na sposób wykonania. Każda z tych nazw opisuje tę samą technikę, przy pomocy której są tworzone wspaniałe trójwymiarowe obrazy, idealne do dekoracji wnętrz albo na prezent bliskiej osobie.

Istotą techniki haftu diamentowego jest tworzenie różnorodnych wzorów poprzez przyklejanie na płótnie specjalnie przeznaczonych do tego diamencików - w określonych kolorach i - przy niektórych rodzajach obrazów - o określonym kształcie. Pomimo iż technika ta jest nazywa haftem, nie są tu wymagane ani igły, ani nici. Zewnętrznie haft diamentowy jest jak produkt wyhaftowany koralikami - ich porównanie do diamentów bierze się z blasku, jaki nadaje im podobny wygląd. Wygląda to bardzo ładnie i pięknie się prezentuje w różnym rodzaju oświetlenia.W skrócie haft diamentowy to układanie wielokolorowych obrazów przy pomocy kryształków zgodnie z określonym schematem, a sam proces przypomina układanie mozaiki. Kryształki mają odpowiednie wymiary i są układane obok siebie zgodnie z szablonem. Gotowy obraz olśniewa żywymi kolorami, które pięknie wyglądają.

Haft diamentowy to wspaniałe zajęcie dla redukcji stresu, rozluźnienia i medytacji. Proces układania rozwija umiejętności motoryczne i zdolność skupiania uwagi. W czasie układania można obserwować jak obraz ożywa i zaczyna lśnić i połyskiwać mnóstwem kolorów.

Jakie są rodzaje Haftu Diamentowego?

Są dwa główne rodzaje Haftu Diamentowego:

1) Pierwszy, tak zwany "Full Drill" poleca na uzupełnieniu całości obrazu koralikami o jednolitym kształcie i wielkości - natomiast różnych kolorach. Wyklejana jest całość wydruku (choć zdarzają się również wzory wypełniane częściowo - stanowią one jednak mniejszość), który w efekcie przypomina mozaikę. Te obrazy są bardziej czasochłonne do ukończenia (koraliki są też mniejsze - mają po około 2,5 - 2,8 milimetra), natomiast stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę - w szczególności w większych rozmiarach, kiedy stają się bardzo szczegółowe.

2) Drugi, tak zwany - "Special Shape" składa się z bardzo kolorowych i błyszczących koralików o różnym kształcie. Zwykle tego typu obrazy nie są wyklejane w całości - jedynie część wzoru przeznaczona jest do uzupełnienia - pozostała stanowi tło, które odpowiednio koresponduje z trójwymiarowym wzorem. Efekt jest zwykle bardzo błyszczący i wizualnie atrakcyjny.

W naszym sklepie dostępne są obydwa rodzaje haftu.

Jak układać obrazek Haftu Diamentowego?

Generalnie jest to bardzo proste. Choć na początku - główne ze wzgledu na ilość elementów - może się wydawać skomplikowane. Ale to tylko pierwsze wrażenie, po kilku minutach wszystko wydaje się już łatwe i pozostaje delektować się samym procesem układania.

Wyróżnić można kilka głównych etapów:

1) Zaczynamy od rozpakowania kupionego kompletu - zwykle znajdują się w nim następujące elementy:
- płótno z nadrukowanym wzorem, który będziemy uzupełniać
- zestaw koralików, brylancików do układania na obrazie
- dodatkowe przyrządy - podstawka na diamenty, rysik do naklejania ich na płótno, suchy klej, który pomaga w przenoszeniu, czasami pęseta, która ułatwia poprawianie już naklejonych
- dodatkowa instrukcja lub indeks diamencików.

2) Następnie mając wszystkie elementy zestawu przystępujemy do wyklejania. W tym celu odklejamy kawałek przezroczystej folii, którą pokryte jest płótno (chroni ona warstwę klejącą od wyschnięcia - dzięki czemu łatwiej jest przymocować koraliki) i przyglądamy się występującym tam wzorom. Następnie otwieramy pierwsze woreczki i sprawdzamy na indeksie ich symbol - tam podane będzie, w których miejscach obrazu powinny zostać przyklejone.
Są różne sposoby wyklejania - niektóre osoby preferują wyklejać najpierw całą część obrazka - używając wszystkich występujących tam kolorów. Dla innych łatwiejsze jest wyklejania najpierw w całości poszczególnych kolorów, przed przejściem do kolejnego. w ten sposób obraz do samego końca jest pewną zagadką, ponieważ cały czas nie widać efektu końcowego. Jest to również trochę szybsze.
Bez względu na metodę zacząć należy od sprawdzenia symbolu na opakowaniu i dopasowania do niego odpowiedniego znaku na płótnie.

3) Mając już pierwsze diamenciki na podstawce, należy wziąć dołączony do zestawu rysik (czasami jest ich kilka - niektóre pozwalają na nakładanie więcej niż jednego diamenciku jednocześnie) i przycisnąć na kawałku suchego kleju, który również jest w komplecie. Można także delikatnie pokręcić - pozwoli to na nabranie pewnej warstwy kleju, który następnie ułatwi przenoszenie diamentów na płótno.

4) Kolejny krok to już nabieranie kolejnych diamencików i nakładaniu ich w odpowiednie miejsca na rysunku. Podstawka ma odpowiednio wyprofilowany kształt, co pomaga także w odpowiednim ułożeniu diamentów - dzięki temu ich późniejsze przenoszenie jest prostsze.
Ten krok powtarzamy do uzupełnienia całego obrazu.

5) W zależności od wybranego zestawu i kształtu oraz rodzaju koralików - konieczne może być czasami ich poprawienie, wyrównanie (w szczególności w przypadku koralików 5D o kwadratowym kształcie). Można to robić za pomocą dołączonej pęsety lub dodatkowych narzędzi - m.in. wałków, które można dodatkowo kupić. Nie zawsze jednak jest to niezbędne.

6) Co jakiś czas - jak również na koniec układania, można docisnąć czymś ciężkim koraliki (np. układając na nich książkę) i pozostawić na krótki czas - w celu pełnego wyprostowania płótna i ułożenia wszystkich elementów.

7) Na koniec można obraz oprawić i zawiesić na ścianie, lub podarować komuś w prezencie.

I to już wszystkie kroki. Proces układania szybko staje się naturalny, a kolejne tworzone obrazy potrafią naprawdę wciągnąć. Ale zarówno sam proces tworzenia, jak i jego efekt są tego warte :)